ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
Captcha *

عدالت آرا

دعاوی ملک و املاک

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

مهم ترین دعاوی مرتبط با املاک ، دعوای خلع ید غاصبانه ، دعوای تخلیه و دعاوی الزام به تنظیم و انتقال سند و یا دعاوی تنفیذ اسناد عادی مرتبط با اموال غیر معمول و همچنین دعاوی مرتبط با الزام به تحویل اموال....

 

غیر منقول  می باشند. عدم آگاهی از این گونه دعاوی و طریقه اقامه صحیح آن سبب می شود که بسیاری از افراد پس از طرح دعوا و پی گیری دادرسی های طولانی نتیجه مثبتی عایدشان نشود و موجب نا امیدی آن ها از دستگاه قضایی گردد حال آن که هر دعوای حقوقی که در دادگاه اقامه می شود دارای شرایط و ارکان خاص خود می باشد. بنابراین ، رسیدگی به آن منوط به تحقق ارکان و شرایط تشکیل دهنده آن و تقدیم دادخواست مطابق مقررات قانون است. در ادامه به برخی از شرایط و مقدمات اساسی لازم برای طرح دعاوی مربوط به املاک خواهیم پرداخت.

 

1. دعوای خلع ید غاصبانه:

 

رسیدگی به این دعوی فرع بر اثبات مالکیت خواهان است. یعنی زمانی باید خواهان این دعوا را مطرح کند که بتواند شرایط و ارکان تشکیل دهنده این دعوا را که اثبات مالکیت خواهان و تصرف غاصبانه و یا در حکم غاصبانه خوانده است را ثابت کند.

حال در صورتی که اصل مالکیت خواهان محل نزاع واقع شده و دلایل و مدارک کافی برای اثبات مالکیت خود نداشته باشد و اظهارات وی حاکی از نوعی ادعای مالکیت باشد که احراز آن منوط به رسیدگی مستقل است ، در این صورت دعوای خلع ید خواهان به تنهایی قابلیت استماع نداشته و به استناد ماده 2 قانون آیین دادرسی مدنی قابل رد خواهد بود چراکه خواهان ادعایی را مطرح کرده که در ردیف خواسته نیامده است.

لازم به ذکر است که به لحاظ حقوقی خلع ید عنوان دعوایی است که مالک یک مال غیرمنقول (آپارتمان ، زمین ، خانه ، مغازه) به طرفیت متصرف غیرقانونی ملک خود اقامه می کند و از دادگاه می خواهد به روند تصرف غیرمجاز خوانده پایان داده و ملک مزبور را از تصرف خوانده خارج ساخته و به او بازگرداند.

 

2. دعوای تخلیه:

 

دعاوی تخلیه با دعوای خلع ید کاملاً متفاوت است زیرا ، منشا دعوای خلع ید غصب است و هیچ قراردادی بین مالک و متصرف مال وجود ندارد ولی در دعوای تخلیه یک رابطه حقوقی (قرارداد) میان طرفین وجود داشته و شروع تصرف خوانده مجاز و قانونی بوده است اما ادامه تصرفات او از سوی خواهان غیر قانونی تلقی شده است.

به عنوان مثال: ملکی برای مدت یکسال اجاره داده شده است و حال خواهان مدعی انقضا یا فسخ قرارداد اجاره بوده و درخواست توقف تصرفات و اعاده ملک به خود را دارد. همانطور که ملاحظه شد در این جا خواهان به قانونی بودن شروع تصرفات خوانده اقرار دارد اما بقای این تصرفات را غیر قانونی می داند.

 

3. دعاوی تصرف:

دعاوی تصرف شامل سه نوع دعوا می شود: دعوای تصرف عدوانی ، دعوای  مزاحمت و دعوای ممانعت از حق.

در این دعاوی اصلاً بحث مالکیت مال غیر منقول مطرح نیست بلکه خواهان ادعا دارد ملک موضوع دعوا سابقاً در تصرف و مورد استفاده او بوده است و دیگری بدون رضایت او و بدون مجوز قانونی حسب مورد ملک را از تصرف او خارج کرده و یا مانع اعمال حق او در ملک مزبور گشته و یا مزاحم تصرفات او شده است و حال خواهان خواستار اعاده ملک به خویش و یا رفع ممانعت و مزاحمت خوانده از ملک موضوع دعوا می باشد.

قانونگذار برای این نوع از دعاوی املاک امتیازات ویژه ای در نظر گرفته است من جمله: غیر مالی تلقی کردن این دعاوی ، رسیدگی خارج از نوبت و اجرای حکم صادره از دادگاه بدوی هرچند هنوز رای صادره قطعی نشده باشد.

لازم به ذکر است دعوای تصرف عدوانی را می توان در شرایط معینی به صورت شکایت کیفری در دادسراها و مراجع کیفری  مطرح کرد.

 

بازدید 1152 بار
آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مهر 1393 ساعت 01:11
محتوای بیشتر در این بخش: « مشاوره حقوقی

نظرات برخی از مشتریان ما

 علی : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    محمدی : لطفا پرسش و پاسخهای بیشتری بگذارید    images223

 

   رضازاده : لطفا وقت جلسه را تعیین فرمایید    images22

آمار بازدیدکنندگان سایت

097081
امروز
دیروز
ماه جاری
بازدید کل
6
137
3466
97081

آی‌پی شما: 54.224.148.23
امروز: چهارشنب، 01 فروردين 1397 - ساعت: 01:06